Monitory ekranowe od 17 maja 2024 r. a praca zdalna

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 6 maja 2024
Pytanie:

W zakładzie pracy zatrudniamy większość załogi w modelu pracy hybrydowej, mamy regulamin i wymagamy 4 dni obecności w biurze w miesiącu. Chodzi pracowników z branży IT, którzy wykonują pracę w pełnym wymiarze czasu przy komputerze. W związku ze zmianami z 17 listopada, w zakresie BHP dla stanowisk z monitorami ekranowymi pojawiły się u nas wątpliwości, w jaki sposób traktować wyposażenie pracowników w monitory ekranowe albo podstawki. Czy jeśli wydano pracownikowi monitor/podstawę i pracownik korzysta z niej podczas pracy z domu, to czy w biurze mamy obowiązek zapewnić mu stanowisko pracy wyposażone w monitor/podstawkę? Bezsensowne wydaje się potrzeba przewożenia sprzętu przez pracownika i może ona wygenerować dodatkowe problemy czy awarie. Często zdarza się, że pracownik nie chce od nas monitora/podstawki, ponieważ używa swojego prywatnego. Czy w tej sytuacji możemy, przy wyraźniej odmowie przyjęcia przez pracownika, nie wydawać mu sprzętu?

Odpowiedź:

W przypadku pracy zdalnej hybrydowej, kiedy to nawet okazjonalnie pracownik wykonuje pracę w zakładzie pracy przed monitorem ekranowym - przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy należy przyjąć, że również zakładowe stanowisko pracy musi spełniać właściwe wymagania bhp oraz ergonomii. 

Na czym polega praca zdalna stała lub hybrydowa

Nie w każdym przypadku istnieje obiektywne uzasadnienie do wykonywania pracy na terenie zakładu pracy. Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza do podstawowego źródła prawa pracy pracę zdalną. Zgodnie z przywołanym aktem prawnym, praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).

Jakie wyposażenie należy zapewnić pracownikowi zdalnemu

Z przepisów o pracy zdalnej wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Powyższe zasady nie mają zastosowania do pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie. Tym samym mają zastosowanie do zdalnej pracy regularnej, hybrydowej jak również realizowanej na polecenie pracodawcy.

Jakie wyposażenie należy zapewnić pracownikowi, który wykonuje pracę hybrydowo

W sytuacji gdy pracownik zdalny wykonuje pracę w trybie hybrydowym - łącząc naprzemiennie obowiązki wykonywane w domu oraz w zakładzie pracy, pracodawca zobowiązany jest zorganizować bezpieczne warunki pracy zarówno w przypadku pracy domowej, jak również na terenie zakładu. Istotna jest tutaj przesłanka wykonywania pracy przed monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zatem pracownicy pracujący zdalnie hybrydowo – okazjonalnie wykonują pracę na terenie zakładu, jednak jest ona świadczona w wymiarze co najmniej połowy dobowego wymiaru czasu pracy, właściwym postępowaniem będzie zapewnienie albo monitora albo podstawki unoszącej laptop, zewnętrznej klawiatury oraz myszy.

Ważne!

Pracownik może oczywiście używać swojego sprzętu, jednak co do zasady dotyczy to pracy wykonywanej zdalnie w domu. Tym samym pracownik nie powinien odmawiać wykorzystywania sprzętu przydzielonego na potrzeby pracy wykonywanej w zakładzie. Obowiązek zapewnienia właściwego sprzętu przez pracodawcę wynika z powszechnych przepisów prawa pracy. Dlatego też oświadczenie pracownika, które pozwalałoby pracodawcy na nieprzydzielanie odpowiednich narzędzi pracy mogłoby zostać zakwestionowane przez inspektora PIP w czasie najbliższej kontroli.

Autor: Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 358 I połowa maja 2024 r.

Numer 358 I połowa maja 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2024 w pytaniach i odpowiedziach