świadczenie rehabilitacyjne

świadczenie rehabilitacyjne

Jak wygląda postępowanie w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego – instrukcja dla pracodawcy

W przypadku świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca nie musi ustalać do niego prawa. Dokonuje tego bowiem ZUS w wydanej przez siebie decyzji. Pracodawca powinien jednak prawidłowo ustalić w którym dniu ubezpieczony wykorzysta okres zasiłkowy i odpowiednio wcześniej wysłać do ZUS stosowny wniosek. Sprawdź, jak dotrzymać formalności. Pobierz przykłady liczbowe na 2023 rok.

Wniosek może być złożony w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego po wyczerpaniu przez nią okresu pobierania wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego, który maksymalnie wynosi 182 dni lub 270 dni w przypadku niezdolności do pracy występującej w trakcie ciąży i w razie zachorowania na gruźlicę. Świadczenie to stanowi więc przedłużenie okresu zasiłkowego i przysługuje w przypadku, kiedy ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrót do pracy.

O przyznaniu prawa, wysokości i okresu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje ZUS wydając stosowną decyzję. Samo świadczenie jest przyznane natomiast na podstawie wydanego orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS – w przypadku wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub w przypadku zgłoszenia przez Prezesa ZUS zarzutu wadliwości takiego orzeczenia.